03 07.2015
Jakie formalności czekają nas przy sprzedaży samochodu?
Dajesz ogłoszenie: „sprzedam samochód” i wypatrujesz z utęsknieniem ofert kupna. Czy wiesz co powinieneś zrobić gdy już zjawi się upragniony oferent? Na co musisz zwrócić uwagę aby transakcja była ważna?
Mądrość życiowa z czasów PRL-u, mówi że kierowca cieszy się dwa razy: kiedy kupuje nowy samochód, oraz kiedy go wreszcie sprzedaje…
Podobno łatwej jest kupić (nowy) samochód, gorzej jest sprzedać stary.
Dajesz ogłoszenie: „sprzedam samochód” i wypatrujesz z utęsknieniem ofert kupna. Czy wiesz co powinieneś zrobić gdy już zjawi się upragniony oferent? Na co musisz zwrócić uwagę aby transakcja była ważna?
- Spisujesz umowę kupna – sprzedaży. Polecamy skorzystać z naszego wzoru: umowa kupna – sprzedaży pojazdu mechanicznego
Co powinna zawierać umowa sprzedaży:
oprócz daty transakcji,
danych osobowych sprzedawcy i kupującego (imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości),
danych pojazdu i ceny sprzedaży
musi być oświadczenie o zbyciu własności na rzecz kupującego
i potwierdzenie o otrzymaniu pojazdu.
Natomiast kupujący stwierdza, że
znany jest jemu stan techniczny pojazdu.
- Przekazujesz kupującemu polisę OC
Pamiętaj, że nie Ty decydujesz o tym czy kupujący ma korzystać z polisy, za którą Ty zapłaciłeś. To nabywca pojazdu podejmuje decyzje, czy będzie korzystał z aktualnej polisy czy też wykupi nową na siebie. Twoim obowiązkiem, jako zbywcy pojazdu, jest przekazanie kupującemu ważnej polisy OC.
Możesz ubiegać się o zwrot składki z Autocasco i innych ryzyk dobrowolnych. Zwrot z OC będziesz mógł dostać tylko wtedy gdy do ubezpieczyciela z polisy OC wpłynie rezygnacja czyli wypowiedzenie OC złożone przez KUPUJĄCEGO.
- Zawiadom ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu:
jeśli chodzi o OC – zrób to zawsze,
w przypadku AC – zawsze gdy miałeś rozłożoną płatność na raty (po to by ubezpieczyciel wiedział, że nie ma już przedmiotu sprzedaży, wygasła ochrona, a raty przypadające po dacie sprzedaż nie są wymagalne) oraz wtedy gdy składka została opłacona w całości lub za okres dłuższy niż wynika to z daty sprzedaży. Możesz odzyskać część składki składając do towarzystwa wniosek o zwrot składki .
- Pójdź do wydziału komunikacji i wyrejestruj pojazd.
Podsumowanie: chcąc sprawnie przygotować się do transakcji sprzedaży pojazdu skorzystaj z gotowych wzorów umów sprzedaży, pamiętaj przekazać kupującemu polisę, następnie powiadom ubezpieczyciela o dokonanej transakcji, wyrejestruj pojazd w urzędzie komunikacji.