21 04.2015
Najtańsze OC i AC. Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego
Przy zakupie ubezpieczenia miejmy świadomość, że niska cena AC może wynikać ze słabej ochrony w przypadku szkody. Aby uniknąć konsekwencji słabego i taniego AC zapoznajmy z treścią OWU albo skontaktujmy się z dobrą agencją ubezpieczeniową.
Jeśli chodzi o AC cena polisy jest uzależniona od wielu czynników, które możemy podzielić na 3 grupy:
- Dane właściciela: jego wiek, czas posiadania prawa jazdy, zniżki lub zwyżki za przebieg dotychczasowego ubezpieczenia, czasami również stan cywilny, zawód, fakt posiadania dzieci.
- Dane pojazdu: marka i model, wiek, przebieg, fakt sprowadzenia pojazdu z zagranicy lub zakupu w Polsce w sieci dealerskiej (czynniki które wpływają na jego wartość), miejsce zarejestrowania, parkowania w nocy (np. garaż, parking strzeżony, ulica), pojemność i moc silnika, możliwość użytkowania za granicą.
- Zakres ubezpieczenia: np. udział własny bądź jego brak przy likwidacji szkody, fakt potrącenia amortyzacji lub używania części nowych, oryginalnych czy zamienników.
Na składkę może mieć również wpływ polityka firmy a także zaszyte w AC dodatkowe ryzyka jak assistance, ubezpieczenie szyb, ochrona zniżek.
Przy zakupie ubezpieczenia miejmy świadomość, że niska cena AC może wynikać ze słabej ochrony w przypadku szkody.
Aby uniknąć konsekwencji słabego i taniego AC zapoznajmy z treścią OWU albo skontaktujmy się z dobrą agencją ubezpieczeniową.
W przypadku OC różnic jest dużo mniej.
Zakres odpowiedzialności cywilnej dyktuje ustawa, natomiast sam produkt OC może mieć także zaszyte dodatkowe przydatne ryzyka jak:
- pomoc drogowa dla sprawcy i poszkodowanego,
- ochrona zniżek,
- bezpośrednia likwidacja szkody (niezależnie gdzie jest ubezpieczony sprawca, szkodę likwidujemy w tej firmie, w której sami wykupiliśmy ubezpieczenie).
Przy kupnie OC klienci najczęściej kierujemy się ceną ubezpieczenia. Jest tak dlatego, że zakłady ubezpieczeń oferują identyczny produkt. Nie ma tutaj zatem różnic w treści umowy. Pomimo to, nie zależnie od wspomnianych już powyżej ryzyk dodatkowych, mogących wpłynąć na komfort właściciela polisy OC, przy podejmowaniu decyzji o wyborze ubezpieczyciela istotnym czynnikiem powinien być (co ważne!) sposób likwidacji szkód z ubezpieczenia OC.
Cytujemy Aleksandra Daszewskiego z biura Rzecznika Ubezpieczonych: „…bowiem trzeba pamiętać, że poszkodowany może zwrócić się ze swoimi roszczeniami nie tylko do zakładu ubezpieczeń, ale również bezpośrednio do samego sprawcy. Tak więc ubezpieczonemu sprawcy, w przypadku gdy jego zakład niewłaściwie będzie likwidował szkodę, grozi dotkliwe roszczenie od poszkodowanego, który może pominąć ubezpieczyciela i wystąpić bezpośrednio do sprawcy. Czynnikiem, który może wpływać na wybór oferty jest także renoma rynkowa firmy ubezpieczeniowej, którą buduje się przez lata, głównie za sprawą sprawnego i profesjonalnego podejścia do realizowanych zobowiązań wynikających z zawartych umów.”